
DEN HAAG – De zwarte dozen van het rampvliegtuig in Oekraïne worden naar Farnborough in Groot-Brittannië gebracht. Daar worden de apparaten uitgelezen. Dat heeft de Britse premier David Cameron dinsdag bekendgemaakt.
In Farnborough is het gerenommeerde Britse onderzoeksinstituut AAIB gevestigd dat vliegrampen onderzoekt. Het is onderdeel van het Britse ministerie van Transport en onderzoekt normaal gesproken vliegtuigongelukken in Groot-Brittannië en zijn overzeese gebiedsdelen. Het AAIB heeft als missie de omstandigheden en oorzaken van een ramp te bepalen. Het gaat niet over schuld en aansprakelijkheid.
Het Belgische persbureau Belga meldde dat een Belgisch legervliegtuig de zwarte dozen zal overbrengen naar Groot-Brittannië. Het Belgische toestel is dinsdagmiddag vertrokken naar Oekraïne. De zwarte dozen worden overgevlogen van Kiev naar Groot-Brittannië.
Meerdere technische experts en vertegenwoordigers van de Verenigde Naties reizen met de Belgische Embraer mee naar Groot-Brittannië.
Eerder dinsdag werd bekend dat de recorders worden overgedragen aan het internationale onderzoeksteam dat onder leiding van Nederland bekijkt wat de oorzaak is van de ramp. Ze zijn in de nacht van maandag op dinsdag door rebellen in Donetsk in Oost-Oekraïne overgedragen aan Maleisische functionarissen. De apparatuur leek op het eerste gezicht in goede staat te verkeren.
Na de overdracht zijn de Maleisische functionarissen met de dozen op de trein gestapt die met koelwagens de stoffelijke resten van de slachtoffers van de ramp naar Charkov bracht. Charkov is in handen van de regering van Oekraïne en hier zijn medewerkers van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) die het internationaal onderzoek leiden.