Premier Eman in hongerstaking tot tekening begroting

ORANJESTAD — “De begroting moet nu getekend worden.” Dat is de boodschap die premier Mike Eman (AVP) gisterochtend – vergezeld van ministers, parlementariërs en een paar honderd demonstranten – overbracht aan gouverneur Fredis Refunjol.
De regering is furieus op Den Haag en gaat absoluut niet akkoord met het aanhouden van de Landsbegroting 2014 gedurende ‘onafhankelijk onderzoek’ hiernaar. De Rijksministerraad gaf Aruba daartoe vanochtend een ‘aanwijzing’.
“Ik ga in hongerstaking tot de begroting wordt getekend”, dreigde de premier.
Premier Eman sprak te midden van demonstranten die voor het kantoor van de gouverneur stonden.
De Rijksministerraad heeft Refunjol opdracht gegeven voor onderzoek naar de Landsbegroting op basis waarvan hij zelf kan beslissen om er wel of niet zijn handtekening onder te zetten. De Rijksministerraad wil hiermee voorkomen dat er gedurende de zomer geen vooruitgang wordt geboekt op dit gebied, aldus minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties na afloop van de Rijksministerraad.
“De gouverneur van Aruba wordt gevraagd de vaststelling van de begroting 2014 van het land Aruba aan te houden gedurende een onafhankelijk onderzoek dat in zijn opdracht wordt verricht naar de begroting 2014, de onderbouwing en houdbaarheid daarvan en de doorwerking in de volgende jaren. (…)
Het onderzoek waartoe nu is besloten, moet uitwijzen of het door het IMF geadviseerde traject naar houdbare overheidsfinanciën is ingezet”, meldt de Rijksministerraad in een persbericht.
Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) wil dat Aruba de staatsschuld voor 2018 al onder de 60 procent van het bruto binnenlands product krijgt. De Arubaanse regering is het daar niet mee eens en vindt dat de economie daarmee ‘gewurgd’ zou worden.
Pistool tegen hoofd
In een reactie aan Amigoe zegt Financiën-minister Juan David Yrausquin, wiens ontslagverzoek nog niet is aanvaard, dat de Arubaanse regering absoluut niet akkoord gaat met een IMF-traject.
“Dat is nooit afgesproken en dat wil en zal de regering ook nooit doen”, zegt hij stellig.
Premier Eman en minister Otmar Oduber onderstrepen dit standpunt even later, wanneer de menigte, verzameld voor het Kabinet van de Gouverneur, wordt toegesproken. Ook minister Benny Sevinger neemt het woord en doet er nog een schepje bovenop:
“Niet eens als Nederland een pistool tegen het hoofd van Aruba houdt, gaan we hierin mee. Het gaat niet meer om de begroting. Het gaat om macht. En wij leveren onze autonomie niet in.”
De woorden werden met luid gejuich en applaus door de massa ontvangen.
Bron: Amigoe
door Alex Laclé
Ik heb er niet zoveel verstand van Lamoen, maar ik denk dat het antwoord van NL op je 2e vraag het volgende is, zo snel mogelijk alle schulden die NL de laatste 20 jaar hebben betaald “voorgeschoten” terug betalen en zo snel als mogelijk kan onafhankelijk worden.
Ik begrijp 2 dingen niet:
1) het gaat om de landsbegroting 2014!
maar 2014 is al meer dan de helft voorbij!
op welke wijze heeft Aruba de uitgaven in het
eerste half jaar dan geregeld?
(geeft het feit dat de begroting 2014 nu pas ter
ondertekening voorligt na zo’n lange tijd
status-aparte/zelfstandigheid niet te denken
over de ontwikkeling van het eiland?).
2)wat kan Nederland doen als Aruba gewoon doorgaat met
hun voornemens/uitgaven en zich niets aantrekt van de
aanwijzing van Plasterk/RMR en een niet getekende begroting?
Wat houdt Aruba tegen?
Kan iemand mij informeren?