AD | Kritiek op blokkeren proces Decembermoorden zwelt aan

In Suriname overheerst vooral boosheid bij de oppositie en bij nabestaanden van de slachtoffers. In Suriname overheerst vooral boosheid bij de oppositie en bij nabestaanden van de slachtoffers.

Zowel in Suriname als in Nederland wordt bezorgd gereageerd op de poging van de Surinaamse president Desi Bouterse om de hervatting van het proces over de Decembermoorden te blokkeren. In Suriname overheerst vooral boosheid bij de oppositie en bij nabestaanden van de slachtoffers.
Bouterse beroept zich op artikel 148 van de Surinaamse grondwet, waarin staat dat de regering de mogelijkheid heeft om gerechtelijke vervolging te stoppen als de nationale veiligheid in het geding is.

Dat besluit is niet onomstreden. Nabestaanden van de slachtoffers van de Decembermoorden hebben al aangekondigd naar het IMF en andere internationale organisaties te stappen. 'Ik hoop dat de mensen van het IMF nu in de gaten krijgen met wat voor persoon ze te maken hebben', zei Romeo Hoost van het Comité Herdenking Slachtoffers Suriname.

Daders berechten
Ook Nederland reageerde bezorgd op de ontwikkelingen in Suriname. 'Nederland onderstreept opnieuw het urgente belang van de verplichting die Suriname heeft om schendingen van mensenrechten te onderzoeken en daders te berechten', aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken.

President Bouterse is zelf hoofdverdachte in de zaak over de moord op vijftien vooraanstaande Surinamers in december 1982. Het proces is vier jaar geschorst geweest nadat het Surinaamse parlement in 2012 de amnestiewet had aangenomen die de verdachten vrijuit laat gaan.

Race nog niet gelopen
De krijgsraad heeft genoeg belastend materiaal om zelf een straf vast te stellen. Voor mij is deze race nog niet gelopen.
Zegt Eddy Wijngaarde, broer van een van de slachtoffers
Eddy Wijngaarde, de broer van een van de vijftien Surinamers die in december 1982 zijn vermoord, meent dat de race nog niet is gelopen. Volgens hem kan de krijgsraad nog tot een straf overgaan. 'De krijgsraad heeft genoeg belastend materiaal om zelf een straf vast te stellen. Daar is de Auditeur Militair niet voor nodig. Voor mij is deze race nog niet gelopen', aldus een zelfverzekerde Wijngaarde.

Ook de oppositiepartijen in het parlement stellen dat de krijgsraad nog niet is uitgespeeld. Volgens Chan Santokhi, leider van de grootste oppositiepartij VHP, maakt het besluit van president en regering nu deel uit van het proces en kan de krijgsraad daar dus iets over zeggen.

Santokhi wees er ook op dat het Hof van Justitie in 2007 het bevel heeft gegeven de zaak in gang te zetten. Dat is volgens hem ook een reden waarom de krijgsraad nog niet buitenspel staat. De zitting van de krijgsraad staat gepland voor donderdagochtend.

In een verklaring benadrukken de partijen verder dat zij onder alle omstandigheden een onafhankelijk functionerende rechterlijke macht willen hebben, als pijler van de rechtstaat en de Trias Politica. Ze eisen van de regering dat deze er alles aan doet de principes van de rechtstaat, democratie en goed bestuur te waarborgen.

Bron: Algemeen Dagblad

Comments

Er zijn 16 comments

  1. Commentpolis 1 jul. 2016 18.59

    @BuliBuli, ik mis nog 20%

  2. Sonny 1 jul. 2016 09.52

    @sander,

    Noem ze Ééntalig Papiaments (EP) dán dekt de vlag de lading.
    En... natuurlijk: de uitzondering bevestigt de regel.

  3. Sander 1 jul. 2016 09.35

    @bulibuli,

    je hebt gelijk het woord stom is niet goed gekozen.
    maar welk woord kan ik dan wel gebruiken om de doelgroep van de MFK te benoemen?
    ik denk trouwens niet dat de doelgroep van MFK de KKC leest...
    want dat zou ze echt een stuk wijzer maken.
    dat gebeurt helaas niet...

  4. Hoedanook 1 jul. 2016 07.38

    @Brain S
    De bewondering spat bijna van het beeldscherm af.

  5. Brian S 1 jul. 2016 04.14

    Bulibuli, Veel mannen en vrouwen stemmen op Schotte omdat ze hem een knappe man vinden..

  6. Bulibuli 1 jul. 2016 02.10

    Je hebt gelijk Brain S!!, maar dat neemt niet weg, dat er andere factoren zijn die een rol spelen met betrekking tot hun stemgedrag.

    Waarom denk dat je de arme bevolking op een corrupte man zoals Schotte blijven stemmen? Want hij is de enige die tijdens de verkiezing naar hun luistert (ik herhaal tijdens de verkiezing). Men kan de 100 gulden goed gebruiken.

    Nogmaals stem nooit op Schotte en ik zal never nooit op Schotte stemmen. Maar ik kan best wel begrijpen waarom sommige mensen wel op zullen hem stemmen.

  7. Brian S 1 jul. 2016 01.10

    Slachtoffers.. De zgn slachtoffers kiezen zelf (vaak tegen beter weten in) voor juist hun die nooit naar hun omkijken en daardoor creeeren ze hun Eigen situatie!

  8. Commentpolis 30 jun. 2016 23.53

    0 + 0 = 0; 0 + 100 = 100.

  9. Bulibuli 30 jun. 2016 22.48

    @Hans, natuurlijk wil ik je vertellen hoe ik ze noem : ).

    Als je naar het cijfers van de CBS kijkt (kijk naar de inkomensverschillen), dan kan je zien dat Curaçao drie sociale lagen heeft:
    1. onderklasse circa 50%;
    2. middenklasse circa 20%;
    3. bovenklasse circa 10.

    Er is een te grote verschil in macht en daarmee verbonden sociale privileges op Curaçao. Als je alleen maar naar de bovengenoemde lagen kijkt, dan snap je waarom demagogen zoals Schotte misbruik kunnen maken van de massa, de arme bevolking (volgens jullie de domme bevolking).

    Curaçao heeft te maken met complexe sociale problemen. Men heeft een cultuur van deprivatie en achterstand ontwikkeld. Die cultuur is dan ook niet de oorzaak van hun zwakke maatschappelijke positie, maar meer het gevolg daarvan.

    Als wij ooit een oprechte debat houden over de ongelijkheid op Curaçao, dan zal heel veel veranderen, maar die dag zal - door mensen zoals Schotte, Sander en jij - helaas nooit komen. Want jullie willen alleen maar vingers naar de andere wijzen, Schotte naar de "makambas" en jullie naar de "domme bevolking".

    Jij noemt ze stom en dom. Ik noem ze slachtoffers. Ze zijn slachtoffers van een systeem die alleen tijdens de verkiezingen naar hun luistert (het systeem heeft nooit naar hun geluisterd, dus ook niet bij andere partijen, anders zouden zie niet in die armzalige omstandigheden moeten leven).

  10. Hoedanook 30 jun. 2016 22.08

    @Hans
    BuliBuli moet dezelfde label aan kiezers die MFK stemmen geven als jij de kiezers in de VS geeft die, ondanks al het negatieve rondom de persoon, toch op Donald Trump stemmen.

  11. Hans 30 jun. 2016 21.54

    Ik denk inderdaad dat als Schotte (tot 3 jaar cel veroordeeld!) met zijn mede strafbladbezitters Constantia en Thode in september de grootste partij wordt, dat iets zegt over Curacaose bevolking.

    En dat is dat ze dom OF corrupt zijn of dom EN corrupt.

    Hoe wil Bulibuli het anders noemen?

  12. Bulibuli 30 jun. 2016 21.48

    @Sander, ik ben geen MFK-aanhanger en ik zal dat nooit in mijn leven zijn!! Jij blijft de Curaçaose bevolking (Afro-Curaçaose) stom en dom noemen. Wat hoop je hiermee te bereiken? Jouw reacties helpen Schotte meer dan je denkt.

    Net zoals Schotte ben jij ook een populistische pyromaan. Jullie kweken alleen maar haat!!

    Ongelijkheid is groot op Curaçao. Als wij dat niet accepteren EN oplossen, dan blijven de arme bevolking op demagogen zoals Schotte stemmen.

  13. Sander 30 jun. 2016 21.08

    ja, als je een veroordeelde crimineel aan de macht helpt gaat het land failliet.
    Bouterse is een goed voorbeeld...
    maar op curacao zijn ze zo stom om voor 100 nafjes en veel verkiezingsbeloftes op criminelen te stemmen.
    de maffia gaat dit jaar weer regeren....

  14. Hans 30 jun. 2016 21.03

    Klint als Schottes Reforma.

  15. Frits 30 jun. 2016 20.24

    Hetzelfe gebeurt met Curacao als Gerrit Schotte, Wilsoe, Monk, Dos Santos en Cooper aan het bewind komen. Curacao gaat helemaal naar de klote

  16. Abraham Mossel 30 jun. 2016 20.14

    Deze dictator en veelvoudig moordenaar en gigantische zakkenvuller voor familie en vriendjes, lacht toch gewoon met een stalensmoel zijn eigen volk recht in het gezicht uit.